POKÓJ I DOBRO

 

www.bernardynki.lowicz.opoka.org.pl

 

 

  Strona główna 

 

 

 

8_wieczernik.tif

 

 

CHARAKTER KONTEMPLACYJNY ZAKONU

Klauzurowy Zakon Sióstr Bernardynek należy do duchowej rodziny instytutów franciszkańskich. Pociągnięte przykładem naszego Serafickiego Ojca pragniemy zachowywać świętą Ewangelię Pana naszego Jezusa Chrystusa, żyjąc w posłuszeństwie, w ubóstwie i w czystości.

Poświęcamy się życiu kontemplacyjnemu, aby za wzorem św. Franciszka z Asyżu:
uwielbiać stale Trójjedynego Boga: Ojca Wszechmogącego, miłosiernego Zbawiciela, odwieczną Miłość
poznawać i rozważać tajemnice Jezusa Chrystusa - Wcielonego Słowa Bożego, a szczególnie tajemnice Żłóbka, Krzyża i Eucharystii
oddawać się wielkodusznie praktyce pokuty w odosobnieniu i milczeniu
błagać o przebaczenie i o łaski dla braci w świecie.

 

 

22_Golgota k.jpg

Ogród modlitewny

 

W ogrodzie obok kościoła znajduje się „Golgota” – stacje Drogi Krzyżowej, a obok ogródek Matki Bożej z figurą Niepokalanej.

22_bermnardynki łowicz grupa_MG_7775.jpg

 

 


 

PRACE DLA KOŚCIOŁA

 

 

9_bernardynki Łowicz haft sztandaru_MG_2740.tif

 

 

Haft szat liturgicznych

Korzystamy już z techniki komputerowego haftu maszynowego, lecz kontynuujemy również i przede wszystkim tradycje artystycznego, bardzo pracochłonnego, haftu ręcznego. Wykonujemy: ornaty, kapy, tuwalnie, alby, bieliznę kielichową oraz chorągwie używane w procesjach eucharystycznych.

 

10_P1010001 (2).JPG

 

 

 

 

 

12_P1010039.JPG

Wypiek hostii, komunikantów i opłatków wigilijnych

Ciasto do pieczenia wyrabia się z czystej mąki i wody przy pomocy wirnika pralki, a następnie wlewa do maszyn z wygrawerowanymi wzorami hostii lub opłatków wigilijnych.

Po wypieczeniu nie można wycinać od razu, bo opłatek jest bardzo kruchy. Musi najpierw poleżeć na półce w pomieszczeniu z nawilżonym powietrzem. Gdy zmięknie, umieszcza się go w maszynie wycinającej.

12_P1010053.JPG

 

 

 

18_P1010064.JPG

 

 

Ikonopisarstwo

 

Ikona nie jest zwyczajnym obrazem o tematyce religijnej. Jest dziełem sztuki zrodzonym na modlitwie. Istotną cechą ikonopisarza, różniącą go od innych artystów, jest to, że jest on członkiem Kościoła, uczestniczącym w jego życiu sakramentalnym; karmi się Słowem Bożym i Eucharystią.

 

18_MBKalwaryjska''.JPG  19_P1010169.JPG

 

 

 

14_P1010009 (2).JPG

Prace zakrystianki

 

Siostry zakrystianki, oprócz dbałości o czystość, wyposażenie i wystrój kościoła, oprócz codziennego przygotowywania paramentów liturgicznych, mają też pod opieką tzw. skarbiec. Są w nim przechowywane oprócz współczesnych również dawne, zabytkowe i cenne paramenty, obrazy czy rzeźby, które trzeba okresowo czyścić i konserwować.

Codziennie ołtarze należy ozdobić kompozycjami kwiatów, na Boże Narodzenie przygotować szopkę, na zakończenie oktawy Bożego Ciała z kościoła bernardynek wychodzi procesja eucharystyczna wokół Alei Sienkiewicza; wtedy siostry budują w alejach cztery ołtarze.

17_P1010011.JPG

 


20_P1010085.JPG

ZAJĘCIA GOSPODARSKIE

Łączność z Panem, nabytą na modlitwie, przedłużamy w trudzie codziennej pracy, przez którą zdobywamy środki do ubogiego życia. Uprawa ogrodu warzywnego i praca w gospodarstwie.

21_P1010131.JPG

 

26_P1010011.JPG

DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA

 

Prowadzenie bursy dla dziewcząt

Fundator naszego klasztoru, kasztelan Marcin Sadowski (1586-1654), wyraził życzenie, by mieszkające w konwencie zakonnice przyjmowały na wychowanie dziewczęta. W ciągu wieków różnie ta praca była realizowana - była prowadzona pensja prywatna, szkoła, internat, dom dziecka. Obecnie prowadzimy bursę z dwuosobowymi pokojami i wyżywieniem dla uczących się dziewcząt szkół średnich w Łowiczu. Sercem bursy jest jej kaplica z figurą Matki Bożej Fatimskiej.

27_P1010053 (2).JPG